Prve sledi človekove umetniške dejavnosti zasledimo okoli 40000 let pr. n. št., ko se je začela kamena doba, najstarejše obdobje prazgodovine. Prazgodovinski človek starejše in srednje kamene dobe je živel v nomadskih skupnostih, preživljal se je z lovom in nabiralništvom. Zavetje je iskal v jamah in spodmolih, na prostem si je postavljal preprosta zavetišča iz vej ali živalskih kosti in oklov, pokrita z živalskimi kožami. Izdeloval je preprosto orodje in orožje iz lesa, kamna ali kosti, rezljal in klesal je tudi že prve male kipce in slikal podobe v jamah. Pomen in vloga malih kipcev in obsežnih jamskih poslikav nista znana. Domnevamo, da so imeli magično funkcijo, četudi ne vemo točno kakšno.
V mlajši kameni dobi se je človek naselil za stalno, to spremembo imenujemo neolitska revolucija. Posamezna plemena so živela v vaseh in se ukvarjala s poljedelstvom, živinorejo in rokodelstvom. Zaradi možnosti shranjevanja dobrin za daljši čas se je izoblikoval pojem zasebne lastnine. V evropskem prostoru je bila najpomembnejša megalitska kultura, kjer se prvič srečamo z monumentalnimi strukturami iz velikih kamnitih blokov ali monolitov. Njihove funkcije in simbolnega pomena ne moremo natančno ugotoviti, a najverjetneje so s trdnostjo in trajnostjo materiala označevali sveti prostor, bodisi grobišče bodisi svetišče.
V arhitekturnih tvorbah megalitske kulture razločujemo tri tipe megalitskih struktur: menhir je pokončno postavljen monolit, ki stoji posamezno ali v večjih skupinah; dolmen ali soba iz dveh ali več vertikalnih kamnov, na katere je položen velik ploščat kamen; kromleh, ki pomeni skupine menhirjev in dolmenov, razporejenih v krožne ali polkrožne oblike.
V bakreni dobi se je na slovenskem ozemlju uveljavila koliščarska kultura. Na Ljubljanskem barju so prisotne sledi koliščarskih naselij, vasi ob jezeru, ki jih je sestavljalo manj kot dvajset prostostoječih kolib na kolih. Koliščarji so izdelovali bakreno orodje, orožje in nakit ter okrašene glinene posode živalskih in človeških oblik. Take posode so najverjetneje uporabljali za shranjevanje svetih tekočin in kot votivne predmete, da so jih darovali bogovom in jih prosili za dober pridelek.
V starejši železni dobi so rodovne skupnosti živele v višinskih postojankah, utrjenih s kamnitimi obzidji, ki jih imenujemo gradišča. Zaradi zasebne lastnine se je družba začela razslojevati. Vojaki so si pridobili privilegiran položaj, na kar kažejo bogati grobni pridatki. Pokojnike iz najvišjega sloja so v posmrtno življenje pospremile drobne bronaste figurice in situle, ki so jih veljaki dobili v dar ob zmagah v bojih oziroma ob ustoličenju za kneza. To so bronasta vedra, umetelno okrašena v tehniki torevtike. Iz njih so v obredih stregli opojno pijačo, vino, mešano z vodo in medom.
Pojasni | Slovarček | Interaktivne naloge |